Rahvusvahelisel inimõiguste päeval linastub Eestis esmakordselt Kõrgõzstani eepiline ajaloofilm “MÄGEDE KUNINGANNA” (“Kurmanjan Datka”). Tegemist on Kõrgõzstani ajaloo kalleima filmiproduktsiooniga, mis ei jää sugugi alla Hollywoodi eepilistele ajaloofilmidele.
2014. aastal valminud suurejooneline linateos räägib kirgiisi naisest Kurmanjanist, kellest sai pärast abikaasa surma hõimujuht ning kelle eestvedamisel võideldi Vene impeeriumi sissetungi vastu 19. sajandil. Tegemist oli erakordse naisega, kes seisis isiklikus elus vastu sunnitud abielule ja traditsioonilistele soorollidele, tuues sellega küll häbi oma perekonnale, kuid kelle juhtimisel ühendati killustatud kirgiisi hõimud. Heade diplomaatiliste oskustega Kurmanjan saavutas oma hõimupiirkonnale eritingimused impeeriumi äärealal. Kurmanjan on kirgiisi rahva kangelanna, kellele on püstitatud mälestusmärke ja kelle leiab ka Kõrgõzstani 50-somi rahatähelt. Lisaks Kurmanjani loole näeme filmis ka imelisi vaateid Kesk-Aasia mäestikele ja loodusele.
Kõrgõzstan esitas filmi parima võõrkeelse Oscari nominendiks, see esilinastus Montreali filmifestivalil. Ameerika Ühendriikide esilinastusel Los Angeleses tutvustas Oscari nominent ja Kuldgloobuse laureaat, näitleja Sharon Stone, filmi järgmiselt: “See on imeliselt hästi tehtud film. See on eepiline linateos. Ja see on tõestisündinud lugu. Selle teose kiitmiseks ei ole olemas piisavalt sõnu.” Sharoniga nõustuvad ka Internet Movie Database (IMDB) kasutajad, kes on hinnanud teost kõrgete 8,6 palliga 10st.
Film on kirgiisi keeles ja seda näitame eesti ja inglise keelsete subtiitritega.
Loe ka filmiarvustusi:
VARIETY: http://variety.com/2014/
HOLLYWOOD REPORTER: http://
TUTVU KURMANJANI ELULOOGA: https://en.wikipedia.org/
Filmi näitavad Inimõiguste Instituut ja Unitas.
Linateost tutvustavad inimõiguste eksperdid Kõrgõzstanist ja sissepääs on kõigile tasuta.
-
2022Meediavabaduse Koalitsiooni Konverents
-
2021INIMÕIGUSTE INSTITUUDI VIDEOJUTUD, VOL 2ÜKSIKISIK VS ÜHISKONNA HUVID. KUMB ON TÄHTSAM?
PÕHI- JA INIMÕIGUSED ERI KULTUURIDES -
2020Inimõiguste Instituudi videojutud, Vol 1Paneel 1: Kas elame äärmuste ajastul, mil radikaalsus on moes?
Paneel 2: Ajakirjandus – kas äärmuste kajastaja või seisukohtade võtja?
Paneel 3: Kas ÜROst on saanud inimõigusi rikkuvate riikide tööriist? -
2019Väärtused ja huvid paralleelmaailmadesPuhas keskkond ja maakera tulevik, võimalus säilitada eraelu ja inimpsüühikale vajalik tagasitõmbumise võimalus on praktilised teemad, mis puudutavad kõiki.
-
2018Väärtuskonfliktid2018. aastal arutleti paneelides väikeriike kui võrdseid partnereid, kas inimõigustel on tulevikku, kui palju võivad mõjutada algoritmid inimõigusi ja kas Venemaal on tulevikku.
-
2017Kas inimõigused on vabalanguses?Aastakonverents käsitles inim- õiguste vaatenurgast lähtudes mitmeid täna aktuaalseid teemasid: terrorism, tehnoloogia areng, julgeolek, väikeriigid globaliseeruvas maailmas, kultuur ja rahvusvaheline koostöö.
-
2016Must-valged väärtused polariseeruvas maailmasKonverentsil tulid jutuks Eesti avalik arvamus inimõigustest ja siinsete uusimmigrantide hinnang inimõiguste olukorrale, propaganda mõju kollektiivsetele inimõigustele ning migratsioonikriisi valguses räägiti sõna- ja väljendusvabadusest Euroopas.
-
2015Inimõigused muutuvas ajasKäsitlesime Euroopa Inimõiguste Kohtu otsuseid, keelelisi inimõigusi, samuti inimõiguste tagamisega seotud väljakutseid Ukrainas ja pagulaskriisi Euroopas.
-
2014Väärikus inimõiguste kontekstisKonverents käsitles rahvusvahelist õigust, põlisrahvaste õigusi, inimõiguste probleeme Venemaal ja privaatsusõigust kui inimõigust.
-
2013Inimõigused ja ühinemisvabadusAnalüüsime inimsusevastaseid kuritegusid, valitsusväliste organisatsioonide rolli, kuidas ühendada terrorismivastase võitluse meetmed inimõiguste kaitsega reaalses elus ning küberruumis.
-
2012Uued väljakutsed inimõigustesKonverents seadis esiplaanile inimõigused ja julgeoleku ning inimõigused ja interneti.
-
2011Eesti Vabariigi iseseisvuse taastamise 20. aastapäevale pühendatud konverentsInimõiguste Instituut on Eesti esimene ja vanim sõltumatu organisatsioon (asutatud 1992), mis tegeleb süstemaatiliselt inimõigustega.