Kas tehnoloogia ohustab inimõigusi?
Esimeses paneelis oli läbivaks teemaks tehnoloogia ning selle oht inimõigustele. Kozminski Ülikooli professor Paul Przemyslaw Polanski leidis, et tehnoloogiat peaks vaatama ka kui inimõiguste võimaldajat, mitte ainult ohustajat. Ilma internetita ei saaks me rakendada oma õigusi nii nagu meil see praegu võimalik on.
Eelkõnelejaga nõustusid ka New Yorgi ajakirjanduse kõrgkooli (CUNY) professor Jeff Jarvis ja Ljubljana Ülikooli sotsiaalteaduste dotsent Mojca Pajnik, kes väitsid mõlemad, et tehnoloogiat ja internetti on väga lihtne süüdistada meie endi probleemides. Jarvis tõi välja, et me peame võitlema libauudistega ning mõistma, milline on allika kvaliteet (siinkohal on muidugi väga suur roll ka Google’i otsingumootoril, et läbi algoritmide jõuaksid kasutajateni siiski relevantne informatsioon).
Euroopa Hübriidohtude Vastase Kompententsikeskuse direktor Matti Saarelainen tõi samuti välja libauudiste probleemi. Selle lahenduseks tullakse järgmisel aastal välja arvutimänguga, kus läbi mängu õpetatakse inimestele libauudiste tuvastamist.
Ivo Juurvee, Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse teadur ja uurimisprogrammi juht lisas arutelule juurde, et tegelikult on keeruline nö kontrollida ja reguleerida kogu internetti, kuna me ei saa kontrollida, mida teevad teised riigid. Me kõik jagame internetti.
-
2022Meediavabaduse Koalitsiooni Konverents
-
2021INIMÕIGUSTE INSTITUUDI VIDEOJUTUD, VOL 2ÜKSIKISIK VS ÜHISKONNA HUVID. KUMB ON TÄHTSAM?
PÕHI- JA INIMÕIGUSED ERI KULTUURIDES -
2020Inimõiguste Instituudi videojutud, Vol 1Paneel 1: Kas elame äärmuste ajastul, mil radikaalsus on moes?
Paneel 2: Ajakirjandus – kas äärmuste kajastaja või seisukohtade võtja?
Paneel 3: Kas ÜROst on saanud inimõigusi rikkuvate riikide tööriist? -
2019Väärtused ja huvid paralleelmaailmadesPuhas keskkond ja maakera tulevik, võimalus säilitada eraelu ja inimpsüühikale vajalik tagasitõmbumise võimalus on praktilised teemad, mis puudutavad kõiki.
-
2018Väärtuskonfliktid2018. aastal arutleti paneelides väikeriike kui võrdseid partnereid, kas inimõigustel on tulevikku, kui palju võivad mõjutada algoritmid inimõigusi ja kas Venemaal on tulevikku.
-
2017Kas inimõigused on vabalanguses?Aastakonverents käsitles inim- õiguste vaatenurgast lähtudes mitmeid täna aktuaalseid teemasid: terrorism, tehnoloogia areng, julgeolek, väikeriigid globaliseeruvas maailmas, kultuur ja rahvusvaheline koostöö.
-
2016Must-valged väärtused polariseeruvas maailmasKonverentsil tulid jutuks Eesti avalik arvamus inimõigustest ja siinsete uusimmigrantide hinnang inimõiguste olukorrale, propaganda mõju kollektiivsetele inimõigustele ning migratsioonikriisi valguses räägiti sõna- ja väljendusvabadusest Euroopas.
-
2015Inimõigused muutuvas ajasKäsitlesime Euroopa Inimõiguste Kohtu otsuseid, keelelisi inimõigusi, samuti inimõiguste tagamisega seotud väljakutseid Ukrainas ja pagulaskriisi Euroopas.
-
2014Väärikus inimõiguste kontekstisKonverents käsitles rahvusvahelist õigust, põlisrahvaste õigusi, inimõiguste probleeme Venemaal ja privaatsusõigust kui inimõigust.
-
2013Inimõigused ja ühinemisvabadusAnalüüsime inimsusevastaseid kuritegusid, valitsusväliste organisatsioonide rolli, kuidas ühendada terrorismivastase võitluse meetmed inimõiguste kaitsega reaalses elus ning küberruumis.
-
2012Uued väljakutsed inimõigustesKonverents seadis esiplaanile inimõigused ja julgeoleku ning inimõigused ja interneti.
-
2011Eesti Vabariigi iseseisvuse taastamise 20. aastapäevale pühendatud konverentsInimõiguste Instituut on Eesti esimene ja vanim sõltumatu organisatsioon (asutatud 1992), mis tegeleb süstemaatiliselt inimõigustega.