10. detsembril toimub Tallinnas Inimõiguste Aastakonverents, kus seekord on peamisteks märksõnadeks Euroopa Inimõiguste Kohtu praktika, inimõigused Ukrainas, võim Venemaal ja pagulaskriis Euroopas.
Järjekorras juba viiendal Inimõiguste Aastakonverentsil võetakse vaatluse alla Euroopa Inimõiguste Kohtu otsused, räägitakse lähemalt inimõiguste tagamisega seotud väljakutsetest tänases Ukrainas ning antakse põhjalik ekspertülevaade keelelistest inimõigustest.
Põnevas vestlusringis “Venemaa läbi erinevate põlvkondade mõtete” kohtuvad Venemaa poliitperekondade esindajad. Vestlusringi tuntuimad osalejad on rahvusvaheliste suhete professor Nina Hruštšova ning Deutche Welle ajakirjanik Žanna Nemtsova. Nendega koos astuvad arutellu inimõiguste aktivist ja ajakirjanik Maria Baronova, Venemaa sõltumatu telekanali Dožd ajakirjanik Sergei Erženkov ning Tartu Ülikooli etnoloogia osakonna vanemteadur Aimar Ventsel. Arutelu juhib Inimõiguste Instituudi juhtivekspert, Tallinna Ülikooli lektor ja kultuuriteoreetik Katja Koort.
“Täna, mil olukord Venemaal meenutab aina rohkem sügavaid stagnatsiooniaegu ja riigi võimud kasutavad aina rohkem totalitaarseid juhtimismeetodeid ning valitsemisevorme, jagavad selles paneelis osalejad demokraatia põhiväärtusi ja vaateid isiklikele vabadustele ning inimõigustele,” selgitab Koort.
Venemaal on esile kerkimas uus põlvkond aktiviste ja poliitikuid, kelle roll riigi kujundamisel muutub aja möödudes aina tähtsamaks. “Mõned osalejad on eri tasanditel olnud seotud erinevate vene poliitiliste jõududega. Kes muu saaks paremini jälgida Venemaa käekäiku alates 1990ndatest ja proovida ennustada, mida toob homne päev, ning kuidas paistab see meile siin Eestis?” kirjeldab Koort seda, millest vestlusringis räägitakse.
Igal aastal osaleb konverentsil üle 350 aktivisti, diplomaadi, poliitiku, analüütiku ja eksperdi Eestist ja kogu maailmast, sooviga lahendada olulisi päevakajalisi inimõigustega seonduvaid ülesandeid. Aastakonverentsist on saanud üks olulisemaid inimõigusteemalisi sündmusi Eestis.
Järjekorras juba viiendat konverentsi korraldab Inimõiguste Instituut, Eesti vanim inimõigustega tegelev organisatsioon aastast 1992. Ürituse patroon on Eesti Vabariigi president Toomas Hendrik Ilves.