PRESSITEADE, Inimõiguste Instituut 10.12.2020
Inimõiguste Aastakonverents 2020/ Iga äärmuslikkus on harimatuse tundemärk
Tänavu kümnendat aastapäeva tähistav Inimõiguste Aastakonverents toob veebi vahendusel kokku maailma nimekaimad inimõiguseksperdid.
Konverentsi ellukutsuja Mart Nutti (1962-2019) sõnastatud egiidi all „Iga äärmuslikkus on harimatuse tundemärk” toimuv kolib konverents seekord veebi, et tähistada iseenda kümnendat ja ÜRO 75. sünnipäeva. Kodumaiste ja rahvusvaheliste ekspertide toel ei jäeta puudutamata koroonapandeemia mõju inimõigustele.
“Põhjust on küsida, mis teeb inimese äärmuslikele ideedele ja radikaalsele tegevusele vastuvõtlikuks. Mida on valitsused valesti teinud, et üha enam inimesi on valmis inimõiguste kaitse vajadust eitama? Kas sellist seisu demokraatiates võivad omakorda ära kasutada suurriigid, kes inimõigustest ei hooli?” ütles konverentsi eel õiguskantsler Ülle Madise.
Madise juhib tänavuse konverentsi esimest paneeldiskussiooni, kus ta vestleb president Toomas Hendrik Ilvese ning kodanikuaktivist Tarmo Jüristoga, et leida vastust küsimusele, kas elame praegu tõepoolest äärmuste ajastul.
Teine paneel keskendub ajakirjanduse rollile ning sealt võtavad osa „Reporterid ilma piirideta” peasekretär Christophe Deloire Prantsusmaalt, päevalehe die tageszeitung välistoimetuse juht Barbara Oertel Saksamaalt, Ühendkuningriigi välisministeeriumi multilateraalse poliitika ja meediavabaduse direktor James Kariuki ja meediaekspert Raul Rebane. Diskussiooni juhib ajakirjanik Indrek Treufeld ja arutletakse selle üle, mil määral peab ajakirjandus toimuvat pelgalt kajastama, mil määral aga ise seisukohti võtma.
Kolmanda paneeliga tähistab inimõiguste aastakonverents ÜRO 75. sünnipäeva. Paneeli juht Neeme Raud vestleb koos Saksa suursaadikuga ÜRO juures Michael von Ungern-Sternbergiga, Rootsi välisministeeriumi ÜRO asjade osakonna asejuhi Carl Skau ning välisminister Urmas Reinsaluga sellest, kas ÜROst on saanud tööriist inimõigusi rikkuvate riikide käes.
Vt lisa: ERR