Inimõiguste aastakonverents 2015 – inimõigused muutuvas ajas
Viies inimõiguste aastakonverents keskendub inimõigustele muutuvas ajas ja toob kokku üle 350 eksperdi, diplomaadi, aktivisti ja poliitiku. Sellel aastal käsitleme Euroopa Inimõiguste Kohtu otsuseid, keelelisi inimõigusi, kuidas Venemaa erinevad põlvkonnad mõistavad võimu, samuti inimõiguste tagamisega seotud väljakutseid Ukraina erinevates piirkondades ning kasvavat pagulaskriisi Euroopas. Muutunud julgeolekuolukorra tõttu on kõik need teemad omandanud uue tähenduse ja on oluline mõista nende väljakutsete tagajärgi. 10. detsembril tähistatakse rahvusvahelist inimõiguste päeva ja juba viiendat korda toimub Eesti Inimõiguste Instituudi aastakonverents Tallinnas. Konverents võtab igal aastal fookusesse päevakajalised inimõigustega seotud teemad.
Tänavuse konverentsi üldiseks märksõnaks on inimõigused muutuvas ajas. Globaalsed ja regionaalsed kriisid on loonud uue olukorra, mille kontekstis omandavad inimõigused aina suurema tähtsuse. Paneelides arutletakse olulistel kohalikel ja rahvusvahelistel teemadel, keskendudes sellele, kuidas muutuvad ajad toovad kaasa ka muutusi inimõiguste rakendamisel.
Päeva juhatab sisse ülevaade “Eesti kolm aastat ÜRO inimõiguste nõukogu liikmena”. Eesti valiti 2012. aastal ÜRO inimõiguste nõukogu liikmeks kolmeks aastaks. Inimõiguste nõukogus keskendus Eesti eelkõige demokraatia ja hea valitsemistava, väljendusvabaduse (sh ilmavõrgus), naiste ja laste ning põlisrahvaste õigustele. „Miks?“ ja „kuidas?“ räägib Jüri Seilenthal, kes on Välisministeeriumi välismajanduspoliitika ja arengukoostöö osakonna peadirektor. Ta oli 2009 kuni 2015 Eesti Vabariigi alaline esindaja, suursaadik Genfis ÜRO jt rahvusvaheliste organisatsioonide juures.
Balti riikide venelased – võimalused, väljakutsed, ohud
Suur osa konverentsist keskendub postsovetliku ruumi olulistele küsimustele. Esitletakse värsket Eestis läbi viidud uuringut “Keelelised inimõigused ja julgeolek”, mis kaardistab seda osa inimõigustest, mis on seotud keelekasutuse ning erinevate sihtrühmade käitumisega. Sellele järgneb diskussioon, kus käsitletakse integratsiooni ja julgeoleku küsimusi, mis puudutavad Balti riikide vene vähemust.
Üle-eestiline uuring viidi läbi Eesti Inimõiguste Instituudi ja Turu-uuringute AS-i koostöös ajavahemikul 2014–2015. Uuring keskendus probleemvaldkondadele Eesti ühiskonnas, nagu etniline lõhestumine ja segregatsioon. Kaardistati teadlikkust keelega seotud inimõigustest ning faktoreid, mis seda mõjutavad, nagu emakeel, elukoht ja vanus.
Uuringu tutvustusele järgneb rahvusvaheliste ekspertide arutelu, mis keskendub järgnevatele küsimustele: Mis on Eesti ja teiste Balti riikide venelaste uue põlvkonna peamised tunnused ja kuidas nad erinevad oma vanematest? Kas ja kuivõrd on Balti riikide venelastest vähemuste puhul tegemist julgeolekuohuga ühiskonnale ja riigi poliitilisele süsteemile? Mis võiksid olla põhjusteks, et Balti riikide venelased eelistavad mitte kasutada riigikeelt igapäevasteks toimetusteks, isegi kui nad seda piisavalt hästi oskavad?
Venemaa läbi erinevate põlvkondade mõtetes
Teine paneel vaatleb, kuidas Venemaa erinevad põlvkonnad mõistavad võimu diskursust ja intelligentsi rolli ühiskonnas. Venemaal on esile kerkimas uus põlvkond aktiviste ja poliitikuid, kelle roll riigi kujundamisel muutub aja möödudes üha tähtsamaks.
Eesmärgiks on võrrelda praegust Venemaad sellega, milline oli riik üheksakümnendatel. Kuhu on suundumas Venemaa ühiskond ning kas seal on tulevikus ruumi ka demokraatiale? Kui suured on lootused, et praegune opositsiooniliikumine hakkab mõjutama seda, kuidas riiki juhitakse? Otsime vastust nendele ja mitmetele teistele küsimustele.
Välisministrite arutelu: Euroopa pagulaskriis
Tänasel päeval on Euroopa üheks põletavamaks ja mitmetahulisemaks väljakutseks süvenev pagulaskriis. Inimeste arv, kes põgenevad kaose ja ebastabiilsuse eest Aafrikas ja lähis-Idas, on pannud ka Euroopa riigid ja riikide juhid keerulise olukorra ette. Selle aasta septembri seisuga on Euroopasse jõudnud üle 300 000 migrandi, rohkem kui 2500 inimest on Vahemerel uppunud, olles teel Euroopa poole.
Paneelis arutlevad erinevate Euroopa riikide välisministrid selle üle, kuidas tekkinud pagulaskriisi mõista, seda lahendada ja milliseid samme selleks ette võtta tuleb. Iga päevaga muutub aina olulisemaks leida ühine lahendus terve Euroopa tasandil. Paneelis arutletakse, kuidas sellele väljakutsele vastu seista ja millised on võimalused sellega toimetulekuks.
Euroopa Inimõiguste Kohtu roll ja mõju tänases Euroopas
Laiemal avalikkusel puudub selge arusaam kohtu võimalustest ja võimust. Mis on selle roll ja kuidas toimub selle töö? Selles paneelis käsitleme Euroopa Inimõiguste Kohut ja selle rolli Euroopa inimõiguste konventsiooni rakendamisel 47 liikmesriigis. Keskendume viimastele olulisematele juhtumitele ning proovime mõista, mis rolli kohus tänapäeva rahvusvahelises süsteemis täidab. Otsime vastuseid nendele ja mitmetele teistele küsimustele.
Ukraina ja inimõigused: tänane olukord okupeeritud ja annekteeritud aladel
Ukraina konflikt on raputanud terve Euroopa julgeolekustruktuuri ning muutunud regiooni üheks olulisemaks küsimuseks. Meie keskendume sellele, kuidas on tagatud inimõigused Ukraina erinevatel territooriumitel, olukorras, kus paljudes piirkondades on institutsiooniline või juriidiline vaakum ning ei ole selge, kes peaks vastutama inimõiguste tagamise eest.
Ukraina paneelis leiab käsitlemist tänane olukord selles riigis. Krimm on Venemaa poolt annekteeritud, Kagu-Ukraina osaliselt okupeeritud. Koostöös piirkonna separatistidega tegutsevad seal ka Vene sõjaväelased. Ukraina sõjaväel on Ukraina idaosas täita ka julgeoleku ja inimõiguste tagaja roll, mis on okupeeritud aladel keeruline ja üle miljoni inimese on põgenenud sõjapiirkonnast. Krimmitatarlased on langenud rahvusliku tagakiusamise ohvriks. Kõik see on aset leidnud väga lühikese aja jooksul ning tabanud maailma demokraatlikku üldsust ootamatult.
Tõsiseltvõetav tegelemine Ukraina problemaatikaga eeldab peale poliitilise tahte ka adekvaatset orienteerumist globaalses poliitikas ning selle kiirelt muutuvates jõujoontes. Kiirlahendustele orienteeritud soovmõtlemist vältides tuleb endale aru anda, et edu võib tuua vaid läbimõeldud strateegia, mis kätkeb endas nii valmisolekut kasutada paindlikult kõiki poliitilise planeerimise võimalusi kui ka toetumist õigus- ja väärtuspõhistele käsitusviisidele. Eraldi rõhutamist vajab informatsioonilise mõõtme ja strateegilise kommunikatsiooni roll. Konverentsi Ukraina paneel ongi üks esimesi katseid sõnastada eelmainitud problemaatika süsteemne käsitlus, mis omakorda võiks olla aluseks edasiste lahendusteede otsingutele.
Igal aastal võtab konverentsist osa üle 350 aktivisti, diplomaadi, poliitiku, analüütiku ja eksperdi, kes on pärit Eestist ja mujalt maailmast sooviga lahendada olulisi päevakajalisi inimõigustega seostuvaid ülesandeid. Aastakonverentsist on saanud üks olulisemaid inimõiguste teemalisi sündmuseid Eestis.
Aastate jooksul on meie konverentsidel üles astunud Madeleine K. Albright, Vagn Joensen, Cuno Jakob Tarfusser, Richard Barrett, Quirine Eijkman, Mustafa Qadri, Kalev H. Leetaru, Artjom Troitski, Stephen J. Rapp, Gentian Zyberi, Riina Kionka, Dunja Mijatovic, Thomas Zerdick, Malavika Jayaram, David Mothander, Douglas Davidson, Anja Mihr, Christopher McCrudden, Mustafa Džemilev, Marriët Schuurman, Galina Timtšenko, Dalee Sambo Doroug, Maria Makejeva, Lauri Mälksoo, Dmitri Muratov ja teised.
Konverentsi patrooniks on Eesti Vabariigi President Toomas Hendrik Ilves.
Sissepääs ainult kutsetega.
Korraldaja jätab endale õiguse teha ajakavas ja esinejates muudatusi.
-
2022Meediavabaduse Koalitsiooni Konverents
-
2021INIMÕIGUSTE INSTITUUDI VIDEOJUTUD, VOL 2ÜKSIKISIK VS ÜHISKONNA HUVID. KUMB ON TÄHTSAM?
PÕHI- JA INIMÕIGUSED ERI KULTUURIDES -
2020Inimõiguste Instituudi videojutud, Vol 1Paneel 1: Kas elame äärmuste ajastul, mil radikaalsus on moes?
Paneel 2: Ajakirjandus – kas äärmuste kajastaja või seisukohtade võtja?
Paneel 3: Kas ÜROst on saanud inimõigusi rikkuvate riikide tööriist? -
2019Väärtused ja huvid paralleelmaailmadesPuhas keskkond ja maakera tulevik, võimalus säilitada eraelu ja inimpsüühikale vajalik tagasitõmbumise võimalus on praktilised teemad, mis puudutavad kõiki.
-
2018Väärtuskonfliktid2018. aastal arutleti paneelides väikeriike kui võrdseid partnereid, kas inimõigustel on tulevikku, kui palju võivad mõjutada algoritmid inimõigusi ja kas Venemaal on tulevikku.
-
2017Kas inimõigused on vabalanguses?Aastakonverents käsitles inim- õiguste vaatenurgast lähtudes mitmeid täna aktuaalseid teemasid: terrorism, tehnoloogia areng, julgeolek, väikeriigid globaliseeruvas maailmas, kultuur ja rahvusvaheline koostöö.
-
2016Must-valged väärtused polariseeruvas maailmasKonverentsil tulid jutuks Eesti avalik arvamus inimõigustest ja siinsete uusimmigrantide hinnang inimõiguste olukorrale, propaganda mõju kollektiivsetele inimõigustele ning migratsioonikriisi valguses räägiti sõna- ja väljendusvabadusest Euroopas.
-
2015Inimõigused muutuvas ajasKäsitlesime Euroopa Inimõiguste Kohtu otsuseid, keelelisi inimõigusi, samuti inimõiguste tagamisega seotud väljakutseid Ukrainas ja pagulaskriisi Euroopas.
-
2014Väärikus inimõiguste kontekstisKonverents käsitles rahvusvahelist õigust, põlisrahvaste õigusi, inimõiguste probleeme Venemaal ja privaatsusõigust kui inimõigust.
-
2013Inimõigused ja ühinemisvabadusAnalüüsime inimsusevastaseid kuritegusid, valitsusväliste organisatsioonide rolli, kuidas ühendada terrorismivastase võitluse meetmed inimõiguste kaitsega reaalses elus ning küberruumis.
-
2012Uued väljakutsed inimõigustesKonverents seadis esiplaanile inimõigused ja julgeoleku ning inimõigused ja interneti.
-
2011Eesti Vabariigi iseseisvuse taastamise 20. aastapäevale pühendatud konverentsInimõiguste Instituut on Eesti esimene ja vanim sõltumatu organisatsioon (asutatud 1992), mis tegeleb süstemaatiliselt inimõigustega.